EGZAMIN

EGZAMIN NA PRAWO JAZDY


EGZAMIN TEORETYCZNY NA PRAWO JAZDY:
Par. 23. 1. Część teoretyczna egzaminu państwowego, zwana dalej „egzaminem teoretycznym”, obejmuje sprawdzenie znajomości:
  1. przepisów ruchu drogowego
  2. technik kierowania i czynności kontrolno-obsługowych pojazdu
  3. zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków
  1. Egzamin teoretyczny jest przeprowadzany w sali egzaminacyjnej w formie testu:
    1) komputerowego – przy użyciu urządzenia egzaminacyjnego wykorzystującego jednolite oprogramowanie wskazane i zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw transportu:
    2) pisemnego w przypadku:
    a) ubiegania się przez osobę egzaminowaną o pozwolenie,
    b) awarii urządzenia egzaminacyjnego uniemożliwiającej przeprowadzenie egzaminu w sposób, o którym mowa w pkt 1,
    c) posiadania przez osobę egzaminowaną orzeczenie lekarskiego z adnotacją o przeciwwskazaniach do przeprowadzania egzaminu w sposób, o którym mowa w pkt 1;
    3) ustnego – jeżeli:
    a) osoba egzaminowana nie włada żadnym z języków, które są dostępne w urządzeniu egzaminacyjnym lub
    b) posiada orzeczenie lekarskie z adnotacją o przeciwwskazaniach do przeprowadzania egzaminu w sposób, o którym mowa w pkt 1 i 2



EGZAMIN PRAKTYCZNY NA PRAWO JAZDY:
par. 24.1. Część praktyczna egzaminu państwowego, zwana dalej „egzaminem praktycznym”, jest przeprowadzana przy użyciu pojazdu określonego w par 16 pkt 3.
  1. Egzamin praktyczny obejmuje sprawdzenie umiejętności:
    1) przygotowania pojazdu do jazdy, umiejętności sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy oraz umiejętności bezpiecznego panowania nad pojazdem, które wykonywane jest na placu manewrowym ośrodka egzaminowania – w zakresie prawa jazdy kategorii B i B1;
    2) umiejętności wykonywania manewrów – pozostałe kategorie
    3) umiejętności jazdy w ruchu drogowym, które realizowane jest na drogach publicznych – w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy i pozwolenia.
Par. 25.1. …
Par. 25.2. Egzamin państwowy obejmujący wyłącznie egzamin praktyczny przeprowadza się dla osoby ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdem w zakresie prawa jazdy kategorii:
  1. B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E
  2. A, B, C lub D jeżeli posiada odpowiednio prawo jazdy kategorii A1, B1, C1 lub D1
  3. A, A1, B, B1 … (wszystkie kategorie) jeżeli posiada wydane prawo jazdy z ograniczeniem do prowadzenie pojazdów wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów.
...
Par 27.1. Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego osoba ubiegająca się prawo jazdy lub pozwolenie składa w ośrodku egzaminowania wniosek o wydanie prawa jazdy z załącznikami lub skierowanie …
  1. dowód uiszczenia opłaty za egzamin;
  2. wniosek, o którym mowa w par. 15 ust.1 pkt 2, z podaniem imienia i nazwiska oraz numeru instruktora;
  3. zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o prawo jazdy w zakresie szkolenia dodatkowego, jeżeli trzykrotnie uzyskała negatywny wynik z egzaminu teoretycznego lub z egzaminu praktycznego

Par. 28.1. Ośrodek egzaminowania wyznacza termin umożliwiający przeprowadzanie egzaminu w okresie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wymaganych dokumentów.

Par. 29. 1. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest:
  1. okazanie przez osobę egzaminowaną jednego z dokumentów potwierdzających jej tożsamość w postaci:
    a) dowodu osobistego,
    b) karty pobytu
    c) paszportu
  2. posiadanie przez osobę egzaminowaną odpowiedniej sprawności psychicznej i fizycznej, a w szczególności nieznajdowanie się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
  1. Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest:
    1) uzyskanie przez osobę egzaminowaną pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego, przy czym od dnia uzyskania tego wyniku nie może upłynąć okres dłuższy niż 6 miesięcy – do okresu tego nie wlicza się okresu, o którym mowa w par. 30 ust. 7 pkt 1.
    2) posiadanie przez instruktora biorącego udział w egzaminie ważnej legitymacji instruktora nauki jazdy oraz dokumentu potwierdzającego jego tożsamość – w przypadku wniosku, o którym mowa w par. 15 ust. 1 pkt 2.
  2. Warunkiem przeprowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego w ruchu drogowym jest:
    1) panowanie nad pojazdem podczas wykonania zadań na placu manewrowym w sposób pozwalający stwierdzić, że zachowanie osoby egzaminowanej nie stworzy zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, z zastrzeżeniem ust. 4, - w przypadku prawa jazdy kategorii B i B1;
    2) pozytywna ocena z wykonania określonych w instrukcji egzaminowania zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym – w przypadku prawa jazdy pozostałych kategorii i pozwolenia.
  3. Zachowaniem osoby egzaminowanej świadczącym o możliwości stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest:
    1) działanie mogące skutkować stworzeniem zagrożenia dla zdrowia lub życia osób;
    2) przejechanie kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk;
    3) najechanie albo potrącenie pachołka lub tyczki;
    4) dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu